עיבודים

צור עימנו קשר 036855348 | 0544284923

מהו עיבוד מוסיקלי?

עיבוד מוסיקלי הוא תהליך מורכב וחשוב המשפיע על עיצובו של שיר או כל יצירה מוסיקלית. אם יצירה מוסיקלית הייתה בניין, אז הלחן והטקסט היו היסודות (השלד) והעיבוד היה בגדר עיצוב הפנים והחוץ של הבניין. בניין שעשוי בטון גס וברזל, לא יכול לשמש כמקום שניתן לגור בו או לעבוד בו. כך גם יצירה מוסיקלית. קשה יותר יהיה להבין שיר במלואו ללא עיבוד מוסיקלי  שכן העיבוד מעניק ללחן ולטקסט מימד נוסף המשלב סגנון ואמירה מוסיקלית ואישית.
ההחלטה, לשים בפזמון גיטרות חשמליות עם דיסטורשן בצירוף בס ותופים כבדים, תגרום לשיר להישמע כוחני יותר. במידה וכותב השיר מדבר על נוף פסטורלי, אחווה, שיתוף והתחברות לציפור הנפש העדינה, יש להניח שעיבוד כזה לא ישרת נכונה את הטקסט, אף על פי שמוסיקלית זה יכול היה להיות "מגניב". עיבוד נכון מעצים את המסר המוסיקלי והמילולי.

אז מה ההבדל בעצם בין הפקה מוסיקלית לעיבוד?

פעמים רבות אני נתקל באנשים (ומוסיקאים ביניהם) שלא מבדילים בין מפיק למעבד. אף על פי שלעיתים קרובות בימינו המפיק המוסיקלי משמש גם כמעבד מוסיקלי, אין זה מחייב שהמפיק המוסיקלי יעשה את מלאכת העיבוד. תפקידו של המפיק כשמו כן הוא: להפיק את המירב מכל מוסיקאי ששותף ליצירה. לדוגמא, מפיק יכול לומר למעבד "אני רוצה עיבוד לרבעיית מיתרים בסגנון רומנטי". המעבד ישב ויכתוב עיבוד שכזה ויגיש אותו לנגנים. ביום ההקלטה, המפיק הוא זה שאחראי "לדחוף" את הנגנים לביצוע המקסימלי. מפיק יכול לומר לנגנים משפט כמו "בתיבה 5, אני רוצה יותר עוצמה ואינטנסיביות בנגינה." למרות שסביר להניח שעל הדף, כתב המעבד את המילה "פורטה" (חזק), המפיק יעשה כל שביכולתו "להפיק" את העוצמה הנדרשת לדעתו בתיבה 5.

אז איך זה עובד? אתה מפיק או מעבד?

אני במקרה גם מפיק מוסיקלי וגם מעבד, אף שלעיתים אני נהנה להשתמש במוחם היצירתי של מוסיקאים נוספים למטרת העיבוד. למשל אם אני אעבוד על היצירה המוסיקלית שלך, אני תמיד אשאל לדעתך וכמובן יהיה לך חלק בתהליך העיבוד.

ואם אתה מעבד שיר שלי אז אני חייב להקליט אצלך?

בוודאי שלא. שירותי עיבוד ניתנים ללא קשר לשעות הקלטה או לכל פעולה טכנית אחרת באולפן.

האם אתה מעבד שירים בלבד?

עיבודים נעשים למטרות שונות ומגוונות כגון עיבודים לתיאטרון, עיבודים למחול, טלוויזיה, רדיו, אינטרנט ולכל מדיה וכמובן עיבודים מוסיקליים לתקליטים (אלבומים, סינגלים ודמו).


אז תרגיש חופשי ליצור איתי קשר - ליצרת קשר לחץ כאן

אולפן הקלטות | קריינות

Blog WebMastered by All in One Webmaster.